شرکت مرسا تجارت مانا

Mersa Trading Co

سنگ تراورتن

تصاویر

۱۳۹۸/۱۲/۱۵
297

خصوصیات سنگ های تراورتن

سنگ های تراورتن، نوعی سنگ آهک متخلخل هستند که از دسته سنگ‌های رسوبی و تزیینی به شمار می‌روند. این سنگ ها بجا مانده از رسوبات چشمه های آب گرم هستند. به همین دلیل تقریبا فسیل در آن ها قابل رویت نمی باشد. حفرات موجود در این سنگ ها به دلیل فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آبهای گرم منبع رسوب گزاری می باشد.

هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن تر خواهد بود. به جز عناصر تعیین کننده رنگ سنگ در زمان تشکیل آن، عوامل متعددی در تغییر شکل ظاهری و مکانیک سنگ دخالت دارند.

یکی از مهمترین عوامل، دگرگونی حرارتی سنگ تراورتن است. دگرگونی حرارتی بر روی تراورتن باعث کمتر شدن جذب آب، متراکم شدن و بسته به محیط زمان دگرگونی و عناصر اضافه شده به محلول آب های گرم زمان رسوب گزاری، اشکال متفاوتی به آن می بخشد.

عوامل دیگری چون شکستگی های تکتونیکی و رسوبات آبرفتی، آلوویم و غیره و به صورت عامل ثانویه در شکل ظاهری و کیفیت سنگ تاثیر گذار است.

گاهی دگرگونی حرارتی تراورتن باعث تبلور مجدد کربنات کلسیم شده و شکل و خواص بهتری به آن می دهد و معمولا در بازار و به صورت غیر علمی نام”ترا اونیکس”بر آن نهاده اند.

شکل ظاهری سنگ های تراورتن

سنگ های تراورتن دارای بافتی متخلخل و رنگ‌های متنوع و نواری شکل هستند که به دلیل تغییرات ناشی از سرعت و تغییرات صورت گرفته در محلول رسوب گزاری می باشد.

خواص و معایب سنگ های تراورتن

  • تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد.
  • این سنگ را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد. تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فرآوری سطح آن پر شود.
  • وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند. وزن مخصوص کمتر این سنگ در مقایسه با برخی از انواع دیگر در جهت کمک به وزن کمتر ساختمان و بارهای وارده به اسکلت آن قابل توجه است.
  • تنوع رنگ ـ صیقلی پذیری ـ یکنواختی ـ چسبندگی زیاد با ملات سیمان باعث گردیده سنگهای تراورتن ممتاز مورد استقبال سازندگان ساختمان ها و مهندسین مربوطه قرار گیرد.
  • وزن مخصوص سنگ های تراورتن ممتاز در مقایسه با سنگ های دیگر کمتر بوده و لذا حمل و نصب آن ها آسان تر بوده از وزن ساختمان ها می کاهد.
  • سنگ های تراورتن ممتاز در رنگ های سفید روشن، شیری، کرم، قرمز، زرد، شکلاتی، خاکستری، دود، لیمویی، صورتی، گردویی، سیلور و ... وجود داشته پاسخگوی  سلیقه های مختلف مشتریان می باشد.

وجود عمده خصوصیات فوق باعث رونق بیشتر انواع سنگ های تراورتن شده و هر ساله بر تعداد خریداران این سنگ افزوده می شود.

از معایب این سنگ جذب آب نسبتا بالای آن می باشد. این نقیصه با پیشرفت تکنولوژی فرآوری تقریبا پوشش داده شد. مواد پوششی و به اصطلاح رزین در زمان فرآوری و پولیش سنگ، باعث کمتر شدن جذب آب آن شده و از تاثیرات آن این است که سنگ دیر تر کثیف می شود و کمتر در معرض هوازدگی قرار می گیرد. بنابراین کیفیت ساب ورزین در ماندگاری و زیبایی آن برای دراز مدت قابل توجه است.

موارد استفاده از سنگ های تراورتن

سنگ های تراورتن در نماهای روکار داخلی و بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برای سنگ‌فرش کردن در مناطقی که میزان بارندگی و رطوبت از درصد پایین تر برخوردارند،  قابل استفاده‌است.

شرکت بازرگانی مرسا تجارت مانا با کادری توانا و مجرب و با بسترسازی مناسب برای مشتریان خود، زمینه جذب مشتری و فروش انواع سنگ های ساختمانی اعم از گرانیت، مرمریت، تراورتن، سنگ های تزیینی و ... را فراهم آورده است و می تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد. هدف ما توسعه و کمک به چرخه اقتصادی با ارائه انواع محصولات می باشد.

برای سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سفارش و مشاوره

به این مطلب امتیاز دهید.

اشتراک گذاری