شرکت مرسا تجارت مانا

Mersa Trading Co

گرانیت

تصاویر

۱۳۹۸/۱۲/۱۴
405

گرانیت یکی از رایج ترین سنگهای قواره ای است. البته شهرت ایران بیشتر بخاطر سنگ مرمریت و تراورتن و به ویژه مرمر (اونیکس) است ، ولی در دهه اخیر ، منابع با ارزشی از گرانیت بسیار عالی با رنگهای متنوع قرمز ، سیاه ، سبز تیره ، سبز روشن ، سفید و صورتی همراه با دانه های مشکی کوچک و بزرگ کشف شده است. ذخایر گرانیت حدود ۲۰% از ذخایر سنگ های تزئینی کشور را به خود اختصاص داده است.

نام دیگر سنگ گرانیت سنگ خارا می باشد، این سنگ گونه ای سنگ آذرین درونی می باشد و به همین دلیل است که بافت آن دارای دانه های متوسط تا درشت می باشد. سنگ گرانیت از سنگین ترین سنگ ها می باشد و یکی از دلایلی که از آن به عنوان مسالح ساختمانی استفاده می گردد این موضوع می باشد. از سنگ گرانیت در آزمایشکاه ها استفاده شده است چراکه این سنگ در مقابل خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

شکل گرفتن این سنگ از سرد شدن توده های مذاب می باشد و به گونه ای می توان آن را سمبل سختی، مقاومت و دوام دانست. این سنگ در رنگ های سفید، خاکستری، سبز، مشکی و قرمز دیده می شود. لازم به ذکر است که گرانیتها نسبت به سنگ های آهکی سخت تر اما یکنواخت تر می باشند.

مزایا و معایب گرانیت ها

بیشتر گرانیت ها سخت و چگال هستند و به این ترتیب جزو مصالح با دوام ساختمانی قرار می گیرند . در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محیط های صنعتی را به خوبی تحمل می نمایند . سطح گرانیت بر اثر حرارت و تفاوت ضریب انبساط و انقباض بین اجزای کریستالی مختلف آن به صورت سوخته در می آید . استفاده تلفیقی از گرانیت صیقلی و سوخته در ساختمان به علت تضاد ، زیبایی جالبی پدید می آورد. در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند .سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج ، برش و صیقل ، نسبتاًگران است به همین دلیل بیشتر در نمای ساختمان های مهم به کار برده می شود . از این سنگ برای کف سازی ، پیاده روسازی و راه سازی نیز استفاده می گردد.

از گرانیت در ایران به دلیل دارا بودن منابع کافی به مقدار زیاد استفاده می­شود. در ایران معادن بسیاری وجود دارد که سنگ های گرانیت با رنگ­های مختلف از آنها استخراج می شوند. سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج، برش و صیقل، نسبتاًگران است.

به دلیل خاصیت رادیو اکتیو سنگ گرانیت، استفاده از این سنگ را در محیط های دارای تشعشع های x و گاما و میدان­های مغناطیسی قوی ، مواد شیمیایی قوی، مناسب نمی­باشد. در آزمایشگاه­ها این سنگ امواج رادیو اکتیو از خود ساطع نموده و بصورت دوره ای و به شکل منحنی های سینوسی در دوره زمانی خاص هر عنصر اشعه ساطع و باعث آلودگی های خاص و بیماری های سرطانی می­شود. انواع گرانیتهای غیرجاذب روغن برای نصب در آشپزخانه مناسب هستند. 

پراکندگی جغرافیایی گرانیت ها در ایران

در ایران بیشتر تودههای نفوذی که قواره دهی خوب و رنگ زیبا دارند، متعلق به مزوزوئیک و ترشیاری میباشند. پارهای از این تودهها عبارت‌اند از:

تودههای نفوذی محور تاکستان، تارم، هشتجین، اهر و سیهرود

توده‌های نفوذی محور ارومیه، دختر (در مناطق قم، نطنز و انار)

گرانیتوئیدهای محور زاهدان، سراوان

گرانیتوئیدها و گابروهای زون سنندج، سیرجان به ویژه سنندج، سیرجان شمالی

تودههای نفوذی گرانیتوئیدی و گابرویی ماسوله، آستارا

تودههای نفوذی گرانیتوئیدی کرج، طالقان، کلاردشت

اندکی از تودههای نفوذی شمال‌خاوری ایران (زون تکنار، بینالود و کویر سبزوار)

گروه گرانیت های آلکالن دارای رنگ روشن، قرمز و صورتی می باشند به همین دلیل بسیار ارزنده هستند و در بازار جهانی جایگاه ویژه ای دارند. گرانیتهای ناحیه خوی، پیرانشهر در آذربایجان غربی از این نظر منحصر به فرد هستند.

شرکت بازرگانی مرسا تجارت مانا با کادری توانا و مجرب و با بسترسازی مناسب برای مشتریان خود، زمینه جذب مشتری و فروش انواع سنگ های ساختمانی اعم از گرانیت، مرمریت، تراورتن، سنگ های تزیینی و ... را فراهم آورده است و می تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد. هدف ما توسعه و کمک به چرخه اقتصادی با ارائه انواع محصولات می باشد.

برای سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سفارش و مشاوره

به این مطلب امتیاز دهید.

اشتراک گذاری