شرکت مرسا تجارت مانا

Mersa Trading Co

سنگ های ساختمانی

تصاویر

۱۳۹۸/۱۲/۱۳
385

سنگ های ساختمانی در ایران

ایران پتانسیل بسیار بالایی برای تولید و صادرات سنگهای ساختمانی دارد. سهم ایران در سنگهای بازار جهانی کوچک است. سنگ‌های ساختمانی ایران از نظر تنوع رنگ‌ها، زیبایی و مرغوبیت و نیز از نظر قیمت همواره مورد توجه بازارهای اروپایی بوده است. اما سهم ایران از فروش این سنگ‌های زیبا در بازارهای اروپا با تولید آن متناسب نیست. ایران حدود ۱۵ درصد از کل معادن سنگ جهان را در اختیار دارد، اما با وجود بیش از شش هزار کارخانه سنگبری، تنها یک درصد صادرات سنگ در جهان را به خود اختصاص داده است.

خراسان جنوبی در جنوب شرقی ایران قرار دارد و مرکز آن شهر بیرجند است. این استان بخشی از مرز بین المللی بین ایران و افغانستان را تشکیل می دهد و یکی از دروازه های اقتصادی به بازار افغانستان محسوب می شود. استان خراسان جنوبی با دستور دولت پس از تقسیم استان خراسان بزرگ به سه استان در سال 2004 تاسیس شد. این استان سومین استان بزرگ و دومین استان بزرگ کویری در ایران است. همچنین یکی از بزرگترین مراکز تولید زعفران، زرشک، عناب، پنبه و انار است. استان خراسان جنوبی پتانسیل بالاتری از نظر منابع معدنی در مقایسه با سایر استان ها دارد.

تاریخچه سنگ های ساختمانی در ایران

استخراج و مصرف سنگ های ساختمانی در ایران دارای تاریخچه ای طولانی است. استفاده از این سنگ ها در هزاره های نخست شکل گیری تمدن در سرزمین ایران، چه بعنوان سنگ های ساختمانی و چه سنگ های تزئینی داخل بناها مرسوم بوده است. آثار بجا مانده از مصرف چنین سنگ هایی در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی وبناهای اسلامی تا امروز در سراسر سرزمین ایران پراکنده است.

 اشیاء زینتی ساخته شده از انواع سنگ های مرمر، مرمریت و غیره، اعم از ظروف و زیور آلات زنانه، در موزه های ایران و دیگر نقاط جهان وجود دارد. تزئینات داخل بناهای تاریخی نیز که بعضاً سالم از زیرخاک درآمده اند، نشان از استفاده سنگ های مذکور در تزئینات داخل ساختمان دارد. اکتشاف، استخراج، حمل، برش، ساب و مصرف سنگ های تزئینی و نما که در طول زمان به روش سنتی در ایران جریان داشته در دهه های اخیر تحولی اساسی یافته است.  نمود اصلی و اساسی این تحول، بکارگیری روش های مدرن در این صنعت معدنی است که تغییرات کیفی و کمی کلی در تولید و مصرف این گروه از ذخائر معدنی را به همراه داشته است. روش های استخراج بدون انفجار و بکارگیری وسیع ماشین های سخت بر دو تحول بزرگ اخیر در صنعت سنگ ایران است که در دهه اخیر صورت گرفته و هر کدام به نوبه خود توانسته تولید و مصرف کیفی و کمی سنگ های تزئینی و نما را توسعه دهند.

معادن سنگ های ساختمانی در ایران

ذخایر سنگ‌های تزئینی جهان به حدود ۱۵ میلیارد تن می‌رسد که شامل گرانیت‌ها، مرمریت‌ها، تراورتن‌ها و مرمرهاست که در این میان، تنوع رنگ و کیفیت سنگ‌های تولید ایران با ۴٫۷ میلیون تن ذخیره در جایگاه اول جهان قرار دارد. ایران براساس رتبه‌بندی جهانی از نظر ذخایر سنگ‌های تزئینی در رتبه چهارم است. و به دلیل اهمیت بخش معدن در رشد اقتصادی کشور، توجه بیشتر به این بخش و رفع موانع پیش روی آن را ضروری می سازد.

منابع استان خراسان جنوبی

 این استان امکانات بالقوه  و استعداد مطلوبی در زمینه های مختلف اقتصادی بالاخص معدن دارد.خراسان جنوبي را مي توان به دليل قرارگيري در موقعيت خاص زمين شناسي، بهشت معادن شرق كشور ناميد.

 مهمترین مواد معدنی استان را می توان زغال سنگ، منیزیت و خاکهای نسوز در رتبه اول و در رتبه های بعدی بنتونیت و گرانیت عنوان کرد. معادن گرانیت سبز، کرومیت و سنگ آهن ، مرمریت و بازالت منشوری از جمله معادن خراسان جنوبی است که قابلیت صادرات دارد.

خراسان جنوبی  مجموعه ای از انواع مختلف سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی مربوط به دوره های مختلف زمین شناسی را دارا میباشد و این تنوع باعث تشکیل میزان قابل توجهی از مواد معدنی اقتصادی (فلزات، غیر فلزی و سنگ های ساختمانی) در بخش های مختلف استان شده است.

علاوه بر این فعالیت های بهره برداری و توسعه معادن در طول سال های گذشته، منجر به شناسایی و معرفی بسیاری از موارد از قبیل آهن و مس شده است که امید به سرمایه گذاری جدید در بخش معدن و صنعت استان است.

با نام گرانیت بیرجند، سنگ های گرانیت سبز به ذهن می آیند. این گرانیت رنگ های بسیار جذاب از طیف گسترده ای از سبز به فیروزه ای دارد. قابلیت سایش بالا و جذب آب کم باعث شده این سنگ یکی از محبوب ترین گزینه ها برای استفاده در نمای داخلی و خارجی گردد. البته گرانیت سبز، کرومیت، سنگ آهن، سنگ مرمر و پریمستیک بازالت به کشورهای دیگر مانند چین، عراق، ترکیه، ارمنستان، اروپا و کشورهای عربی در خلیج فارس صادر می شود.

شرکت بازرگانی مرسا تجارت مانا با کادری توانا و مجرب و با بسترسازی مناسب برای مشتریان خود، زمینه جذب مشتری و فروش انواع سنگ های ساختمانی اعم از گرانیت، مرمریت، تراورتن، سنگ های تزیینی و ... را فراهم آورده است و می تواند پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد. هدف ما توسعه و کمک به چرخه اقتصادی با ارائه انواع محصولات می باشد.                                                                                                                   

برای سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سفارش و مشاوره

به این مطلب امتیاز دهید.

اشتراک گذاری